Kto jest lepszym dietetykiem: kobieta czy mężczyzna?
To, że zawód dietetyka zdominowany jest przez kobiety, nie jest żadną niespodzianką. Już na etapie studiów, widać, że najwięcej absolwentów dietetyki jest wśród pań. Stanowią one również dominującą grupę uczestników na różnych szkoleniach czy konferencjach. Również prywatne gabinety są w przeważającej części prowadzone przez kobiety. Nikt jednak do tej pory nie określił ile tak naprawdę jest kobiet wśród dietetyków. Spróbujemy więc te ciekawe dane zaprezentować jako pierwsi.
W naszej sieci funkcjonuje blisko pół tysiąca gabinetów. Mamy więc bardzo dużą grupę zawodową na podstawie której możemy określić dość precyzyjnie podział dietetyków ze względu na płeć. I z pewnością te dane będą reprezentatywne dla wszystkich dietetyków działających w Polsce. Obecnie w sieciach poradni DOBRY DIETETYK℠ i FIT DIETETYK℠ działa 83,1% kobiet oraz 16,9% mężczyzn, co bez wątpienia udowadnia, że zawód dietetyka jest zawodem typowo kobiecym. Podobny podział również widoczny jest w wynikach. W 2020r na liście 10 najlepszych naszych dietetyków znalazło się 2 mężczyzn, czyli 20%.
Dlaczego zawód dietetyka zdominowany jest przez kobiety?
Wynika to prawdopodobnie z większego zainteresowania kobiet zagadnieniami zdrowego żywienia, kuchnią, profilaktyką zdrowia, urodą czy dbałością o sylwetkę. A dietetyka jest bez wątpienia z tym ściśle powiązana. Kobiety są też bardziej skłonne i chętne do eksperymentowania z różnymi modelami żywienia, częściej od mężczyzn walczą z wagą, są też bardziej podatne na rozwój zaburzeń żywieniowych jak bulimia czy anoreksja. Bardzo często te różne zainteresowania i problemy stają się też inspiracją do wyboru kierunku kształcenia w zawodzie dietetyka.
Ciągnie swój do swojego
Jednocześnie klienci odwiedzający dietetyków to również kobiety. W grupie wszystkich klientów stanowią one blisko 75%. Wiele klientek gabinetów dietetycznych boryka się z tymi samymi problemami co panie dietetyk. Napotykają też na podobne problemy zdrowotne czy życiowe.
Podczas wizyt w gabinecie dietetycznym rozmowy też bardzo często schodzą na poboczne tematy kobiece jak problemy emocjonalne w związkach, dzieci, ubiór, pielęgnacja urody. Kobiety też mają na ogół większe zdolności werbalne, wykazują większą empatię, wrażliwość i zrozumienie. W tym aspekcie kobiety czują się zdecydowanie lepiej w towarzystwie dietetyków kobiet niż mężczyzn. Dlatego nic więc dziwnego, że panie dietetyczki mają ogółem zdecydowanie więcej klientów.
Czy mężczyźni w zawodzie dietetyka są bez szans?
Mimo, że mężczyźni stanowią w tym zawodzie zdecydowaną mniejszość, to mają jednak oni swoją dziedzinę dietetyki, w której całkowicie detronizują kobiety. Tą dziedziną jest dietetyka sportowa. W sieci poradni FIT DIETETYK℠, której działania są ukierunkowane na żywienie sportowców i osób aktywnych fizycznie, mężczyźni stanowią 85,7% dietetyków a kobiety jedynie 14,3%. I co ciekawe, w dietetyce sportowej przeważającą grupą klientów wcale nie są mężczyźni, tylko kobiety. Z analizy pierwszych 5 miesięcy 2021r wynika, że sieć poradni FIT DIETETYK℠ odwiedziło 63,5% kobiet oraz 36,5% mężczyzn. W dietetycznych poradniach sportowych można na ogół nie tylko liczyć na skuteczne rady dotyczące żywienia, ale także wspomagania suplementacyjnego oraz treningu. Tego typu wskazówki natomiast dużo trudniej uzyskać w poradniach medycznych. Stąd klientami poradni FIT DIETETYK℠ są na ogół osoby, które zainteresowane są zwiększaniem swoich wyczynowych czy amatorskich osiągnięć sportowych a także łączeniem diety z aktywnością fizyczną w procesie redukcji masy ciała. Dietetykami w takich poradniach są na ogół osoby z dodatkowymi uprawnieniami trenerskimi, rehabiltacyjnymi czy zaawansowaną wiedzą w zakresie suplementacji sportowej. Ciekawe też jest to, że spora część wizyt w poradniach FIT DIETETYK℠ wcale nie dotyczy spraw związanych z żywieniem w sporcie ale rozwiązywaniem typowych problemów żywieniowych czy zdrowotnych jak redukcja wagi, insulinooporność, niedoczynność tarczycy, żywienie kobiet ciężarnych czy inne kłopoty zdrowotne.
Do poradni dietetycznych prowadzonych przez mężczyzn najczęściej docierają klienci którzy oczekują krótkich i konkretnych porad ukierunkowanych na wynik. Na wizytach nie oczekują empatii, wsparcia psychologicznego czy zbyt długich rozmów na poboczne tematy a jedynie konkretnych wskazówek dzięki którym mogą osiągnąć wymarzony wynik. Nic więc dziwnego, że tacy klienci chętniej ciągną właśnie do mężczyzn, którzy z natury są bardziej stanowczy i rzeczowi.
Kto w takim razie jest lepszym dietetykiem?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W dietetyce ukierunkowanej na rozwiązywanie problemów zdrowotnych zdecydowanie więcej klientów mają kobiety, natomiast tam, gdzie celem jest osiągnięcie dobrej kondycji, szczupłej i wysportowanej sylwetki, świetnie sprawdzają się mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że doskonałym dietetykiem klinicznym nie może być mężczyzna a sportowym kobieta. W sieciach naszych poradni mamy mnóstwo przykładów które burzą te stereotypy. Dlatego przy wyborze kierunku zawodowego warto kierować się nie tyle płcią co wykształceniem, pasją, zainteresowaniami i wiedzą w danym temacie.