Jak powinien ubierać się dietetyk?
Teoretycznie sprawa wydaje się prosta, ale odwiedzając różne gabinety dietetyczne, można przekonać się, że dietetycy w tym aspekcie mają niekiedy spore braki. I to zarówno Panie jak również Panowie. Czasami ubiór dietetyka może być na tyle rażący, że całkowicie odstrasza pacjentów. A więc od początku...
Zaczynamy od kobiet. Czy Pani dietetyk powinna przyjmować w fartuchu medycznym? To oczywiście nie jest koniecznością, ale z pewnością podkreśla charakter zawodu. Jeżeli jednak wybieramy inny strój, warto zwracać uwagę na elementy ubioru które mogą razić pacjentów. Co się nie zaleca:
- warstwowego zakładania odzieży. Powoduje, że podświadomie jesteśmy odbierani przez pacjenta jako osoby zamknięte, mało otwarte na problemy innych i zdystansowane
- noszenia zbyt krótkich spódniczek, dużej i wyraźnej biżuterii, ostrego makijażu, wysokich szpilek, odsłoniętego dekoltu, itp. Taki ubiór daje przekaz niepewności w sferze intelektualnej i próbę celowego skupiania uwagi rozmówcy na innych elementach, by zapobiec ujawnieniu naszej niewiedzy w potrzebnym temacie.
- stosowania zbyt krzykliwych kolorów, ich mieszanie lub przypadkowe dobieranie. Świadczy to o naszym chaosie i braku profesjonalizmu
- noszenia odzieży zbyt opiętej lub zbyt luźnej, poplamionej, nie świeżej lub nie wyprasowanej (dotyczy także fartucha)
Warto też pamiętać, że:
- w przypadku placówek o charakterze niemedycznym (np. obiekty sportowe), nie ma konieczność prowadzenia wizyt w fartuchu medycznym. Należy jednak pamiętać, że mimo odmiennego charakteru obiektu, należy się ubierać stosowanie do powagi wykonywanego zawodu. Strój lub obuwie sportowe (mimo, że wizyta odbywa się np. w klubie fitness) jest całkowitym zaprzeczeniem profesjonalizmu zawodowego i wskazuje na lekceważenie pacjenta i jego problemów.
- ubiór dietetyka powinien sprawiać wrażenie osoby zdyscyplinowanej, uporządkowanej i zadbanej.
- przy ubieraniu się należy rozgraniczać życie zawodowe i prywatne, dlatego w domu każdy powinien posiadać „garderobę zawodową” i „garderobę prywatną”.
- włosy powinny być starannie uczesane, upięte, czyste bez oznak wyraźnych odrostów po farbowaniu. Dłonie i paznokcie czyste i zadbane.
- włosy nie powinny zakrywać twarzy, a grzywka opadać na oczy – gdyż sugeruje to brak pewności siebie w sferze intelektualnej.
A co z dietetykami mężczyznami?
Tutaj również panują pewne zasady, których należy przestrzegać:
- najbardziej stosownym ubiorem dla mężczyzny w gabinecie dietetycznym są: spodnie z materiału i koszula, lub dodatkowo marynarka
- koszula musi być czysta, starannie wyprasowana z czystym i nie zużytym kołnierzykiem. Najlepiej o klasycznym kroju. Kolor jest mniej istotny, jednak najlepiej z usługami medycznymi są kojarzone błękit i biel. Te kolory prezentują się także najbardziej czysto i sterylnie.
- koszulę (jeżeli jest be krawata) należy nosić tylko z jednym rozpiętym guzikiem pod szyją.
- kolor skarpetek powinien zawsze nawiązywać do koloru spodni a nie butów. Przy zakładaniu nogi na nogę, skarpetki powinny zasłaniać łydkę.
- buty powinny być czyste i wypolerowane.
- jedynymi dopuszczalnymi ozdobami dla mężczyzn są zegarek i obrączka
- jeżeli chodzi o fryzurę, standardem są włosy krótko przystrzyżone. Najważniejsze jest jednak to, aby perfekcyjnie były przystrzyżone włosy za karkiem i nad uszami. Brak spełnienia tych warunków może sugerować, że osoba jest niedokładna i niedbała w tym co robi.
- największe zaufanie budzi gładko ogolona twarz.
- niedopuszczalne jest obuwie sportowe, klapki, t-shirty, koszule sportowe itp.