Kosmetolodzy inwestują w dietetykę
Coraz cześciej usługi dietetyka lokalizowane są nie tylko na terenie przychodni medycznych czy klubów fitness ale także przy różnych gabinetach kosmetycznych, kosmetologicznych, w centrach odnowy biologicznej, klinikach medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej.
Obecnie coraz więcej przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie promocji zdrowia i urody poszerza zakres swoich usług o dietetykę. Jeszcze kilkanaście lat temu temat terapii kosmetycznych i dietetycznych biegł odrębnymi torami. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma świadomość, że efektywność stosowanych zabiegów wymaga dodatkowo wprowadzenia istotnych zmian w stylu życia na które składa się także ruch, dieta, odpowiednia suplementacja czy zdrowie psychiczne. Dopiero połączenie tych wszystkich wymienionych czynników z odpowiednio przeprowadzonym zabiegiem daje szansę nie tylko na osiągnięcie wymarzonego efektu ale także utrzymanie korzystnych zmian w czasie.
Znaczenie diety w kosmetologii
Dieta to jeden z najważniejszych czynników decydujących o stanie zdrowia naszego organizmu. Odpowiedni sposób odżywiania może nie tylko chronić przed występowaniem wielu niebezpiecznych chorób, wspomagać nasze samopoczucie, kondycję czy wygląd ale także wpływać istotnie na stan skóry i jej przydatków, działając wspomagająco w różnych terapiach dermatologicznych i zabiegach kosmetycznych. Odpowiedni sposób odżywiania może mieć też kluczowe znaczenie wpierające dla stosowanych preparatów kosmetycznych. Składniki zawarte w pożywieniu mogą doskonale uzupełniać i wzmacniać działanie aktywnych składników kosmetyków aplikowanych zewnętrznie w różnych zabiegach. Uważa się również, że jednoczesne łączenie tych samych składników zawartych w preparatach zewnętrznych i pożywieniu może powodować efekt wzmacniania wielu procesów naprawczych. Przykładem mogą być np. niektóre kwasy tłuszczowe czy witaminy które z jednej strony mogą być cennym składnikiem kremów kosmetycznych, z drugiej można zwiększać ich podaż poprzez dietę czy suplementację.
Warto pamiętać, że stosowanie nawet najlepszych kosmetyków i nowoczesnych technologii zabiegowych może okazać się bezowocne, jeżeli nie poprzedzi ich odpowiednia zmiana diety pozwalająca przywrócić właściwy poziom nasycenia w zakresie witamin, minerałów czy kwasów tłuszczowych. Nic więc dziwnego, że w ramach kosmetologii coraz częściej mówi się o potrzebie wspomagania różnych zabiegów czy terapii kosmetycznych stosowaniem odpowiedniej diety. Dlatego w ostatnich czasach rosnące portfolio różnych diet powiększyło się o takie hasła jak dieta dermalna, detoksykacyjna, przeciwstarzeniowa, modelująca czy antydepresyjna, które są ściśle związane z dziedziną kosmetologii.
Kosmetolodzy inwestują w dietetykę
Powody są zasadniczo dwa. Po pierwsze dietetyk idealnie wkomponowuje się w profil działalności branży kosmetologicznej, gdyż wspólnie świadczone usługi pozwalają w sposób bardziej kompleksowy zadbać o wygląd i samopoczucie swoich klientów. Drugi powód to przede wszystkim względy biznesowe. Dietetyk w ugruntowanym już na rynku gabinecie kosmetologicznym potrafi wnieść dodatkowo od kilku do kilkunastu tysięcy przychodu miesięcznie. Usługi dietetyka nie tylko przynoszą dodatkowe, wymierne korzyści finansowe, ale także pozwalają wyróżnić się większą kompleksowością usług na rynku jak również pozyskać zupełnie nowych klientów z zewnątrz. Są ponadto nie tylko świetnym rozwiązaniem dla już istniejących gabinetów kosmetologicznych ale także nowo startujących, które chcą dopiero zaakcentować swoją obecność na rynku. Ale nie tylko te względy kuszą przedsiębiorców branży kosmetologicznej do poszerzenia swoich usług o dietetykę. Innym atutem jest to, że są wstanie praktycznie bez żadnych kosztów i większych problemów wygospodarować dla takiej działalności dodatkowe miejsce. I co więcej, mają już na wstępie komu sprzedać taką usługę.
Różne drogi rozwoju
Właściciele salonów kosmetycznych i centrów kosmetologicznych wprowadzają usługi dietetyczne na ogół na dwa sposoby. Pierwsze, to rozwiązanie tańsze i bardziej bezpieczne, gdzie dietetyk jest specjalistą „dochodzącym”. Czyli nie jest on pracownikiem lecz jedynie partnerem biznesowym. Właściciel gabinetu rozlicza się z dietetykiem od wizyty klienta lub po prostu podnajmując mu gabinet w systemie zryczałtowanym. Drugie rozwiązanie, wymaga nieco więcej zaangażowania, ale za to daje niewspółmiernie wyższe dochody. Tutaj najczęściej właściciele gabinetów zatrudniają własnego dietetyka na zasadzie pracy etatowej, umowy zlecenie czy odrębnej działalności gospodarczej.
Na pierwsze rozwiązanie decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy którzy nie chcą zbyt mocno angażować się w profil nowej działaności lub po prostu nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia. Z drugiej opcji korzystają przede wszystkim te osoby, które chcą nieco wyraźniej zwiększyć dochodowość swoich placówek i bardziej związać swoich klientów. Druga opcja wymaga nieco więcej odwagi, ale wcale nie musi być taka ryzykowna.
Rozwiązania i finanse
W ramach działalności firmy APZ.PL przygotowaliśmy cały pakiet wsparcia dla takich właśnie przedsiębiorców. Pomagamy im zarówno na etapie wstępnej rekrutacji dietetyków, ustalenia zasad wzajemnej współpracy, prezentacji planu biznesowego jak również kompleksowego przygotowania dietetyka pod kątem obsługi klienta, działań marketingowych i całego warsztatu pracy. Właściwie rola przedsiębiorcy ogranicza się jedynie do stworzenia odpowiedniego miejsca prowadzenia takiej działalności oraz zadbania o bieżące relacje z dietetykiem. Obecnie w ramach naszego projektu funkcjonuje już kilkanaście takich poradni, gdzie każda z nich przynosi właścicielom obiektów średnio od kilku do kilkunastu tysięcy dodatkowego przychodu miesięcznie. Nie wliczając w to klientów, którzy jeszcze trafili dodatkowo do gabinetu kosmetycznego z polecenia dietetyka. Stopień zwrotu takiej inwestycji może zwrócić się nawet po 3-4 miesiącach.
Dowiedz się: Jak uruchomić taką inwestycję?
Przeczytaj także: Dietetyk w salone kosmetycznym