Ile zarabia dietetyk?
Wiele osób planujących zostać dietetykiem lub będących na końcowym etapie swojej edukacji zastanawia się na jakie zarobki może liczyć w tym zawodzie. Liczba dietetyków w Polsce rośnie w zastraszającym tempie, co pozwala sądzić, że to zawód niezwykle lukratywny. Czy jednak na pewno?
Na rozmaitych portalach podaje się, że średnie wynagrodzenie dietetyka waha się na poziomie ok. 2500zł brutto, co w przeliczeniu na rękę stanowi niecałe 1900zł. Czy to dużo czy mało? No cóż, raczej nie chodzi o to, czy to wynagrodzenie kogoś satysfakcjonuje, ale o to, czy w ogóle ma szansę je zdobyć? Obecnie rynek dietetyki staje się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej trudny i nieprzewidywalny. Osoby kończące studia mają bardzo niewielkie szanse by zdobyć pracę na etacie. W państwowych placówkach służby zdrowia nie ma jej praktycznie wcale a prywatne gabinety nie zamierzają szkolić sobie konkurencji. Poza tym same coraz bardziej narzekają i tylko nieliczne poradnie stać na zatrudnianie dodatkowych pracowników.
To może iść na swoje?
Wiele osób próbuje wziąć los w swoje ręce uruchamiając własny gabinet. Przypomina to niestety bardzo często skok na mocno wzburzone fale z deską do pływania. Szanse że ktoś przetrwa i dopłynie do brzegu są raczej marne. Podobnie jak program do układania diet nie wystarczy by przeżyć na rynku. Osoba która bez odpowiedniego przygotowania zawodowego w dietetyce rzuca się na głęboką wodę i otwiera własny biznes, już na wstępie działaności orientuje się, że szybko tonie. W ciągu roku większość tego typu inicjatyw kończy się z długiem około kilkunastu tysięcy złotych i dalsze kontynuowanie zawodowych pragnień staje się na ogół niemożliwe. W wielu przypadkach marzenia o karierze w zawodzie dietetyka przedłuża urząd pracy, ale i ta motywacja przy rosnących kosztach blednie. Prędzej czy później biznes jest do zamknięcia. Ponad 90% gabinetów nie potrafi przetrwać dłużej niż rok. Potem pozostaje więc jedynie układanie diet rodzinie, znajomym oraz marzenie, że kiedyś się to zmieni. Szanse jednak, że ktoś po po takiej porażce wróci jeszcze do zawodu, są raczej niewielkie. Obecnie większość studentów kończących dietetykę jest już świadoma, że mimo zdobytej wiedzy nie ma większych szans na pozostanie w tej branży i prędzej czy później będzie zmuszona szukać pracy poza swoim wykształceniem.
Są jednak tacy co zarabiają
I to niekiedy całkiem sporo. Aby zarabiać w tej branży nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie, wcale nie trzeba być dietetycznym celebrytą. Wiele niepozornych gabinetów generuje obroty nawet na poziomie 20 czy 30 tysięcy złotych miesięcznie i zatrudnia wielu pracowników. Dlaczego im się wiedzie i jaki jest klucz do sukcesu? W większości przypadków są to osoby, które pracowały na swoją markę przez ostatnie kilka lub kilkanaście lat zaczynając jeszcze w czasach kiedy nikt dietetyką specjalnie się nie interesował. Były pierwsze i na tym ogromnie zyskały. Bardzo często też osoby odnoszące sukcesy w swoich poradniach wcześniej spędzały kilka lat w sieciach franczyzowych lub pracując pod okiem innych dietetyków. Wiele z nich zdobywało także cenne doświadczenie marketingowe w rozmaitych korporacjach i wyczuło odpowiedni moment kiedy pójść na swoje. Jak bardzo duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie praktyczne świadczy chociażby wskaźnik działalności poradni dietetycznych w systemie Dobry Dietetyk. W przypadku tego projektu ponad 97% placówek wciąż funkcjonuje po pierwszych dwóch latach działalności, a średnie dochody osób po roku wahają się na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
Biznesowych doradców nie brakuje
Sama wiedza merytoryczna to jedynie niewielki ułamek tego co potrzebuje dietetyk by zaistnieć na rynku. Coraz więcej osób jest tego świadomych, więc szuka fachowego wsparcia w tym jak poprowadzić swój biznes by zarabiał. Te potrzeby doskonale wyczuwają inni, więc oferują rozmaite szkolenia coachingowe. Niestety, biznesowymi mentorami stają się często osoby które same z trudem prowadzą własny gabinet a ich staż jest tylko odrobinę większy od tych co dopiero startują. Bardzo często więc „ślepy prowadzi ślepego”, tyle że za pieniądze. Szanse, że wsparcie takich fachowców zmieni obraz sytuacji są raczej niewielkie.
Zatem ile zarabia dietetyk?
Jeżeli dietetykowi uda się zdobyć prace na etacie to na ogół może liczyć maksymalnie na 2 tysiące złotych miesięcznie w placówkach państwowych i ok. 3 tysięcy złotych w gabinetach prywatnych. Większe dochody będą wymagały otwarcia własnej działaności gospodarczej oraz poświęcenia sporej ilości czasu i pieniędzy na zdobycie cennego doświadczenia. Nie obędzie się także bez odrobiny szczęścia. Dietetykowi któremu jednak uda się samodzielnie zaistnieć na rynku, ma szansę po 2-3 latach wygenerować obroty na poziomie ok. 5 tysięcy złotych, pod warunkiem że starczy mu sił na dodatkową walkę z narastającą konkurencją. Jeżeli jednak zdecyduje się na wsparcie swojego biznesu z zewnątrz, ma szansę nie tylko zarobić znacznie więcej, ale także wyraźnie skrócić czas swojego rozwoju. Wielkość zarobków jest więc w dużej mierze zależna od sposobu startu w tym zawodzie oraz indywidualnych ambicji. Wszystko wskazuje, że granica pomiędzy totalną plajtą a ogromnym sukcesem finansowym może być bardzo cienka.
Sprawdź nasz kalkulator zysków : Ile możesz zarobić?
Przydatne artykuły:
Gabinet dietetyczny. Łatwiej otworzyć, trudniej utrzymać
Zawód dietetyka wymaga przygotowania
Warto posłuchać:
Kiedy opłaca się otworzyć własny gabinet?