Jak otworzyć własny gabinet?
Istnieje jedna kluczowa różnica pomiędzy samodzielnym prowadzeniem gabinetu a działaniem w systemie franczyzowym – to liczba klientów i związane z tym dochody!
Start na rynku dietetyki w pojedynkę wydaje się mieć sporo zalet. Człowiek jest niezależny, nie musi nikogo słuchać i może samodzielnie decydować o swoim rozwoju. Problem jednak w tym, że tą samodzielność bardzo szybko weryfikuje rynek. Większość dietetyków którzy zdecydowali się na samotną drogę zawodową jest w stanie pozyskać zaledwie kilku klientów miesięcznie. Tylko 3-5% dietetyków samodzielnych jest w stanie utrzymać swój gabinet dłużej niż rok. Reszta musi przełknąć gorzką pigułkę porażki, zepchnąć marzenia na dalszy plan i szukać przetrwania w innym zawodzie. A dietetyka? Albo się z niej rezygnuje całkowicie albo spycha do działań okazjonalnych z których już tak niewiele się wydarzy. Pozostaje więc rozczarowanie oraz ogromna strata czasu i pieniędzy na studiowanie czegoś co okazało się życiową klapą.
Życie bardzo szybko pokazuje, że we współczesnym świecie, pełnym rozmaitych wymagań i agresywnej konkurencji niezwykle trudno jest zaistnieć na rynku w pojedynkę. Nieustanna konieczność angażowania się w narastające problemy księgowe, prawne, marketingowe czy reklamowe, użeranie się z dostawcami różnych towarów i usług powoduje że mija ochota na wszystko. Nawet w samej dietetyce trudno się wyróżnić. Można tylko wykupić program do układania diet z którego masowo korzystają wszyscy: dietetycy, kucharze, kateringi, studenci i każdy kto ma kaprys wydać parę złotych na samodzielne „wyklikanie” diety sobie i znajomym. Czy o realizację takich marzeń zawodowych chodziło?
To właśnie narastające zmęczenie, bezradność i rozczarowanie brakiem perspektyw w samodzielnej walce rynkowej kieruje coraz więcej dietetyków na drogę większego spokoju i pewniejszej przyszłości zawodowej. Bo to nie ilość szkoleń, certyfikatów czy przeczytanych książek decyduje o sukcesie w zawodzie, lecz liczba klientów która odwiedzi naszą poradnię i zostawi w niej pieniądze. W dobrze zorganizowanym systemie franczyzowym startujemy przede wszystkim pod rozpoznawalną marką która już na starcie gwarantuje nam pokaźną grupę klientów. Nie musimy się też martwić o przygotowanie biznesu, stronę internetową, przepisy prawne, działania marketingowe, materiały reklamowe czy profesjonalne przeszkolenie do startu w zawodzie. Mamy też dostęp do unikalnych rozwiązań i narzędzi o których masowy rynek dietetyków może tylko pomarzyć. Możemy też inaczej wyceniać usługi a pozostały czas który musielibyśmy poświęcić na rozmaite starania możemy przeznaczyć na rozwój osobisty lub czas wolny.
To smutne, ale ponad 90% dietetyków, niekiedy mimo ogromnej wiedzy pozostaje na rynku jedynie zawodowymi statystami. Przyjmując kilku czy kilkunastu klientów miesięcznie nie są w stanie w żaden sposób uczynić ze swojej działalności pomysłu na życie. W systemie franczyzowym prawie nikt nie musi dorabiać w innych zawodach lecz wyłącznie skupić się na swojej pasji i marzeniach. 78% dietetyków już po 3 miesiącach zarabia min 5 tysięcy złotych miesięcznie a spora ich ilość po 2 latach działalności osiąga przychody na poziomie kilkunastu tysięcy miesięcznie i więcej. Obroty jakie dietetycy osiągają w dobrze przygotowanym systemie franczyzowym przewyższają kilkakrotnie to co można osiągnąć indywidualnie. To przede wszystkim wynik doskonałego przygotowania i braku konieczności rozpraszania się na innych działaniach niż dietetyka.
Wiele osób może w to wątpić. Ale jest też grupa która to sprawdziła na własnej skórze. Blisko 400 gabinetów w kraju nie funkcjonowałoby dobrowolnie w układzie który nie dawałby mi satysfakcji finansowej i całkowitego spełnienia zawodowego. Potwierdza to nie tylko liczba gabinetów ale także staż i perspektywy. Kilkanaście lat funkcjonowania na rynku, notowanie z roku na rok coraz większych sukcesów a także dynamicznie rosnące zainteresowanie projektem ze strony kolejnych dietetyków to dowód, że działanie w świetnie zorganizowanym systemie z pewnością nie może być lipą.
Sprawdź jak można przygotować sobie pewny start w zawodzie. To nic nie kosztuje a wiele może zmienić.
Warto też posłuchać:
Zanim otworzysz własny gabinet
Jak długo trzeba rozkręcać gabinet dietetyczny?
Jak zabłysnąć na tle konkurencji?
Warto też przeczytać:
Jak otworzyć gabinet w dwa tygodnie?
Przygotowanie do startu. Jak to wygląda w praktyce?
Dlaczego warto inwestować w markę?
Dietetyk we franczyzie. Jak nie wpaść w pułapkę?