![](/media/originalimage/880_458_2017_08_08_09_12_20.jpg)
Coraz trudniej dostać się na dietetykę
Rekrutacja na studia w roku akademickim 2017/2018 dobiega już końca, natomiast przyszłoroczni maturzyści zaczynają powoli przeglądać oferty uczelni, starając się wybrać swój wymarzony kierunek studiów. Dietetykę można obecnie studiować na wielu uczelniach wyższych w całym kraju, a z każdym rokiem ich liczba przybywa. Czy łatwo dostać się na studia I stopnia na kierunku dietetyka? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc studiować dietetykę?
Szczegółowe warunki rekrutacji zależą od danej uczelni. Z powodu dużych różnic, warto wcześniej sprawdzić, jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę podczas rekrutacji na wybraną przez nas uczelnię oraz czy do ubiegania się o indeks należy zdawać maturę na poziomie podstawowym czy rozszerzonym.
Przykładowo, Uniwersytety Medyczne we Wrocławiu czy w Łodzi w roku 2017 wymagały od kandydatów na studia posiadania matury z biologii lub chemii, na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W Łodzi brano pod uwagę również wynik matury z języka polskiego, języka obcego i matematyki, a punkty otrzymane z matury rozszerzonej liczyły się podwójnie. We Wrocławiu kandydat otrzymywał natomiast taką samą liczbę punktów rekrutacyjnych, niezależnie od poziomu zdawanego egzaminu dojrzałości. Jeszcze inaczej kandydatów oceniano na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Warszawie warunkiem ubiegania się o indeks było posiadanie matury na poziomie rozszerzonym z chemii oraz, do wyboru, z biologii lub fizyki. W Krakowie wymogiem było natomiast posiadanie matury z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym.
Progi punktowe
Ze względu na różnice w maksymalnej liczbie punktów rekrutacyjnych możliwych do zdobycia, ciężko jest porównywać progi punktowe na poszczególnych uczelniach. Przykładowo, w roku akademickim 2016/2017, minimalna liczba wymaganych punktów rekrutacyjnych w Poznaniu wyniosła 104, a w Łodzi 363. We Wrocławiu i w Katowicach progi na pierwszych listach rankingowych wyniosły natomiast w tym roku odpowiednio 68 i 70 punktów.
Liczba miejsc
Orientacyjny limit miejsc na kierunku dietetyka na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi wynosił w roku 2017/2018 około 85 osób. Więcej, bo aż 168 miejsc przewidziano na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu na kandydatów na studia czekało natomiast 48 indeksów. Warto dodać, że w tym roku o jeden indeks ubiegało się we Wrocławiu aż 6 kandydatów, natomiast w zeszłorocznej rekrutacji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym uczestniczyło aż 514 osób, przy limicie 116 miejsc. Jeszcze więcej osób chciało studiować dietetykę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – tam o jedno z 60 miejsc walczyło ponad 10 kandydatów.
Podsumowując powyższe dane można stwierdzić, że ze względu na dużą liczbę osób chętnych, na dietetykę wcale nie jest tak łatwo się dostać. Jednak dobry wynik z egzaminu maturalnego z biologii lub chemii na poziomie rozszerzonym powinien zagwarantować miejsce na przynajmniej części uczelni oferujących studiowanie dietetyki.