Gabinet dietetyczny. Łatwo otworzyć, trudniej utrzymać.
Każdego roku kilkaset osób próbuje otworzyć własny gabinet dietetyczny. Wszystko dlatego, że wydaje się to bardzo perspektywiczne i niezbyt drogie. Na uruchomienie takiej działalności wystarczy kilka tysięcy złotych, więc ryzyko z pozoru wydaje się niewielkie. Zacząć może praktycznie każdy. Więc dlaczego nie spróbować? Jednak uruchomienie gabinetu dietetycznego to tylko wstęp. A co dalej?
Wiele osób podejmuje się próby otwarcia własnego gabinetu, głównie z uwagi na dość niskie koszty inwestycji. Najniższe koszty uruchomienia gabinetu dietetycznego wahają się na ogół na poziomie kilku tysięcy złotych. Takie fundusze na rozruch swojej działalności jest w stanie sobie zapewnić niemal każdy startujący dietetyk. Ale prowadzenie własnego gabinetu to nie tylko koszty rozruchu ale także koszty bieżącego prowadzenia działalności, które w większości przypadków rozpoczynają się w tej branży w przedziale od dwóch do trzech tysięcy złotych miesięcznie. Niby nie wydają się one ogromne, ale w perspektywie czasu mogą zacząć stanowi problem. W ciągu kilku miesięcy prowadzenia działalności mogą one wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Próba zneutralizowania samych kosztów prowadzenia działalności wymaga przyjmowania od kilkunastu do kilkudziesięciu klientów miesięcznie. Tymczasem większość uruchamianych poradni nie przyjmuje w pierwszym roku więcej niż kilka osób miesięcznie. Nic więc dziwnego, że przeważająca część podejmowanych inicjatyw bardzo szybko się kończy a Ci którzy pozostają na rynku działają jedynie okazjonalnie. Bardzo często z punktu widzenia internetu konkurencja wydaje się ogromna, jednak w praktyce, z samej dietetyki jest w stanie utrzymać się jedynie niewielki odsetek osób wykonujących ten zawód.
Bycie dietetykiem to za mało
Wśród osób uruchamiających własny biznes w branży dietetyki istnieje często błędne wyobrażenie na temat prowadzenia samej działalności. Wiele z nich uważa, że najważniejszym ich zadaniem będzie obsługa klientów w gabinecie i układanie diet. Z punktu widzenia klienta – jest to na pewno prawdą, ale z punktu widzenia dietetyka, który musi starać się utrzymać na rynku, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Praca w gabinecie i układanie diet to niewielki procent nakładu pracy jaką trzeba poświęcić na utrzymanie się na rynku. Należy mieć świadomość, że największą ilość czasu zajmują zadania niezwiązane bezpośrednio z pracą dietetyka a pracą przedsiębiorcy. Musimy zadbać o bieżące aktualizowanie strony internetowej, materiały graficzne, reklamę, rozmowy z partnerami biznesowymi, rozbudowę warsztatu pracy, szkolenia, aktywność w mediach społecznościowych, księgowość, bezpieczeństwo prawne prowadzonych usług czy też różną działalność promocyjną. A do tego będzie potrzebna nie tylko wiedza z różnych branż, fundusze ale również, albo przede wszystkim czas. O sukcesie rynkowym gabinetu dietetycznego mniej więcej w 20% decyduje wiedza z dietetyki a w 80% cała reszta.
W grupie będzie raźniej
Ogromną ilość tych kłopotów redukuje możliwość uruchomienia poradni dietetycznej w systemie franczyzowym, który jest swoistym działaniem zespołowym. Taki rodzaj podejścia pozwala bowiem każdej poradni zdecydowanie szybciej i stabilniej zaistnieć na rynku. Bardzo często wiele osób postrzega systemy franczyzowe jako dodatkowy wydatek, tymczasem to nic innego jak gra drużynowa, która pozwala rozłożyć siły na wiele osób i tym samym łatwiej zapewnić powodzenie przedsięwzięcia. Jeżeli w systemie franczyzowym 97% dietetyków wciąż prowadzi swoje gabinety po upływie 2 lat (wyniki sieci Dobry Dietetyk), to oznacza, że takie działanie zespołowe z pewnością ma sens. Dbanie o marketing, nieustanny rozwój narzędzi, reklamę jest bardzo trudne w pojedynkę, dlatego gra zespołowa może wnieść tutaj bardzo wiele. Pozwala ona także tworzyć rzeczy dużo bardziej atrakcyjne i złożone. Oczywiście są również tego koszty. Ale dzięki temu usługę można wycenić wielokrotnie wyżej i zakwalifikować ją w ramy usług premium. To powoduje, że ma konieczności konkurowania ceną i zamartwianie się tym, że ktoś na rynku sprzedaje taką usługę wielokrotnie taniej. Jednocześnie zarobki w systemie franczyzowym, po odliczeniu kosztów franczyzy są kilkadziesiąt procent wyższe niż zarobki które można uzykać działając w pojedynkę.
Czy warto się dzielić?
Wiele osób twierdzi, że we franczyzie są jakieś niepotrzebne i dodatkowe koszty. Tymczasem te koszty to jest nic innego jak zapłata za pracę wielu ludzi którzy przyczyniają się do sukcesu jednej osoby. To tak samo jak profesjonalny sportowiec miałby obiekcje czy należą się pieniądze trenerowi, masażyście, menedżerowi, gdyż to przede wszystkim on zmaga się na arenie sportowej. Czy znajdziemy profesjonalnego sportowca, który tak analizowałby sytuację? Dlatego w systemie franczyzowym dietetyk jest właśnie tą szczególną osobą na której wizerunek zakulisowo pracuje sztab różnych ludzi. Ale to właśnie dzięki tym osobom w tle on może zarabiać więcej i osiągać coraz lepsze efekty. No i każdy kto zrozumie ten system nie musi się trudzić by zaistnieć na rynku, gdyż startuje w swojej profesji tak jakby posiadał już przynajmniej 10-letnie doświadczenie w branży.
W dzisiejszych czasach, gdzie rozwój biznesu jest niezwykle trudny, a szczególnie w zakresie branż gdzie istnieje bardzo duża konkurencja, możliwość uzyskania wsparcia jest ogromną wartością. Jak wykazują badania, w prywatnym biznesie po pierwszym roku kontynuuje działalność zaledwie 60% indywidualnych firm, podczas, gdy w przypadku podmiotów franczyzowych aż 97%. Po dziesięciu latach tylko niecałe 20% indywidualnych firm pozostaje na rynku, natomiast aktywnie działa nadal ponad 70% franczyzobiorców.
Warto też mieć na uwadze, że sukces jaki można osiągnąć w dobrym systemie franczyzowym nie jest uwarunkowany jedynie możliwością podpięcia się pod znane logo. Franczyzodawca stara się stworzyć przede wszystkim swoim partnerom bardzo szeroki system wsparcia obejmujący nie tylko szkolenia czy wsparcie marketingowe, ale często także gotowy i sprawdzony warsztat rozmaitych narzędzi i rozwiązań.
Co oferują systemy franczyzowe Dobry Dietetyk i Fit Dietetyk?
- rozpoznawalną markę i możliwość pozyskania na początku działalności min. 50% więcej klientów niż w starcie indywidualnym
- kompleksowe przygotowanie do startu w praktyce zawodowej
- szerokie wsparcie marketingowe
- opracowanie, wdrożenie, utrzymanie i aktualizację własnej strony internetowej
- dostęp do zaawansowanej platformy szeregu oprogramowań oraz ich aktualizacji, w tym:
- oprogramowania dietetyczne
- oprogramowania marketingowe
- oprogramowania administracyjne i statystyczne
- oprogramowanie zarządzania wieloma gabinetami
- inne
- umożliwienie klientom dostępu do różnych usług interaktywnych, np. platforma Body7.pl
- codzienną opiekę graficzną, informatyczną, konsultingową
- bezpieczeństwo prawne prowadzonej działalności.
- możliwość rozwoju własnych podsieci poradni dietetycznych
- inne