Własny gabinet dietetyki
Jedni dietetycy szukają pracy na etacie, inni myślą o własnej działalności. Otwarcie prywatnego gabinetu dietetycznego kusi większymi zyskami, niezależnością i perspektywami rozwoju. Ale też niesie ryzyko niepowodzenia i możliwych strat finansowych, gdy pomysł się nie powiedzie. Czy można to jakoś przewidzieć?
Rozmowa z dr Dariuszem Szukałą z Agencji Promocji Zdrowia - firmy specjalizującej się w budowaniu zaawansowanych projektów sieciowych w branży dietetyki
Czy każdy może zostać dietetykiem?
Teoretycznie każdy, ale tylko nieliczni mogą liczyć na sukces w tym zawodzie i uznanie w oczach pacjentów. Wpływ na to ma szereg rozmaitych czynników wśród których ogromną rolę odgrywają również predyspozycje do zawodu czy prowadzenia działalności poradniczej. Podobnie jak nie każdy kto chce, może zostać wybitnym sportowcem w danej dyscyplinie i mieć rzesze fanów, jak również nie każdy kto chce, może zostać wyróżniającym się dietetykiem i mieć ogrom pacjentów w gabinecie. Należy pamiętać, że działalność poradnicza to przede wszystkim praca z człowiekiem, więc na pierwszy plan wyłaniają się cechy osobowości które predysponują nas do wykonywania takiej pracy lub nie. Każdy dietetyk musi posiadać umiejętność słuchania, wykazywania cierpliwości, życzliwości, empatii, komunikatywności, umiejętności przekazywania porad, a niekiedy stanowczości czy pewności siebie. Wiele cech można w sobie wyćwiczyć, ale też spora część z nich wymaga już ukształtowanych w nas predyspozycji. Wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani w oczach pacjentów ma nie tylko to co mówimy, ale też jak się wysławiamy, jak zachowujemy, jak wyglądamy czy jak się ubieramy. W trakcie swojej pracy dietetyk ma do czynienia z ogromem różnych pacjentów, gdzie każdy z nich nie tylko wymaga indywidualnego podejścia dietetycznego ale również psychologicznego. Wobec jednych trzeba być życzliwym, wyrozumiałym, ciepłym, wobec innych bardziej stanowczym i konkretnym. Nieco innego podejścia wymagają mężczyźni, innego kobiety, dzieci, osoby starsze, czy sportowcy. W pewnym sensie takie umiejętności nabieramy z wiekiem, dlatego w poradnictwie dietetycznym często zdecydowanie lepiej radzą sobie osoby już z pewnym doświadczeniem życiowym. Dlatego osoby podejmujące się szczególnie praktyk prywatnych muszą nie tylko ocenić swoje wewnętrzne predyspozycje do wykonywania takiej pracy ale także ocenić czy są już na to gotowe.
Każdy dietetyk musi posiadać odpowiednią wiedzę, by mógł skutecznie pomagać innym. Może warto najpierw najpierw skupić się na szkoleniach i poszerzeniu swoich umiejętności?
Oczywiście zasób odpowiedniej wiedzy jest niezbędny w pełnieniu roli dietetyka. W przeciwnym razie proces terapii może nie tylko nie przynosić oczekiwanych korzyści, ale nawet zagrażać zdrowiu pacjenta. Ale niestety zdobycie nawet dużej wiedzy też nie gwarantuje powodzenia. Na rynku usług dietetycznych istnieje wielu specjalistów, często ze stopniami naukowymi, którzy przegrywają rywalizację rynkową z innymi mniej utytułowanymi dietetykami. Ci drudzy odnoszą często większy sukces bo w mniejszym stopniu skupiają się na teorii a bardziej na człowieku. Wielu dietetykom wydaje się, że jedynie zasób posiadanej wiedzy i ilość certyfikatów może predysponować do sukcesu w tym zawodzie. To powoduje, że często nie potrafią we właściwy sposób przekazywać zdobytych umiejętności, idealizują model żywienia, nie słuchają potrzeb swoich pacjentów i skupiają się jedynie na wiedzy teoretycznej. Tymczasem pacjent to człowiek z krwi i kości, a nie sztuczny model poddający się matematycznym regułkom. Poza niewielkim procentem osób wymagających bardzo precyzyjnego ustalania jadłospisów, w większości przypadków chodzi o dokonanie częściowej i zdrowej ewolucji diety a nie jej rewolucji. Tymczasem wielu dietetyków kompletnie nie słucha potrzeb i problemów pacjentów, a jedynie kieruje się swoimi osobistymi poglądami czy zdobytą wcześniej wiedzą. Prawdziwy dietetyk musi posiadać umiejętność optymalnego łączenia tego co idealne z tym co realne i umiejętne planować proces tej ewolucji w czasie obserwując nieustannie proces dostosowywania się pacjenta.
Na uruchomienie własnego gabinetu nie każdy się decyduje. Wiele osób obawia się prowadzenia własnej działalności, boi się ryzyka i niepowodzenia.
Niestety, uruchamiając własną działalność gospodarczą trzeba już nie tylko posiadać predyspozycje do zawodu dietetyka ale także bycia przedsiębiorcą, co niestety nie zawsze idzie w parze. Mimo to wiele osób decyduje się na taki krok. Podejmują to ryzyko często z wielu powodów. Jednym z nich jest z pewnością brak widocznych perspektyw na pracę etatową w tym zawodzie. Wielu osobom, które chcą realizować się w roli dietetyka nie pozostaje nic innego jak uruchomienie własnego gabinetu, chociaż kompletnie nie czują się w roli samodzielnego przedsiębiorcy. Inni z kolei chcą tego po prostu spróbować, bo ryzyko jest stosunkowo niewielkie. Przy uruchamianiu swojej pierwszej działalności można uzyskać dotację, która pozwala w pełni pokryć koszty takiego przedsięwzięcia. Za otrzymane pieniądze można kupić analizator, program do układania diet i komputer. Ci co nie mogą pozyskać dotacji, są w stanie koszty rozpoczęcia takiej działalności pokryć często samodzielnie. Nic więc dziwnego, że prób podejmowania uruchomienia własnego gabinetu jest bardzo wiele.
Jednak tylko nieliczni pozostają na rynku. Wiele osób niestety musi przełknąć gorycz porażki. Co zadziałało nie tak?
Przyczyn niepowodzeń jest z pewnością wiele. Niestety, wielu osobom wydaje się, że zakup sprzętu i oprogramowania, zrobienie strony internetowej oraz wynajęcie gabinetu wystarczy by zdobyć uznanie. Tymczasem by tak się stało niezbędne jest wykonanie solidnej pracy w zakresie poznania potrzeb rynku, analizy konkurencji czy wdrożenia specjalnych działań marketingowych poprzedzających zasadniczy start. Kiedy często rozmawiam z dietetykami którym to nie wyszło, trudno się dziwić by mogło potoczyć się to inaczej. Nasza firma zbierała doświadczenie w zakresie tej działalności przez blisko 20 lat, przechodziliśmy praktycznie przez wszystkie etapy rozwoju dietetyki w Polsce i mimo opracowania już bardzo skutecznych programów wdrożeniowych, wciąż się uczymy i zbieramy doświadczenie. Na osoby które dopiero są pionierami takich działań z pewnością czeka wiele lat pracy. Oczywiście są dietetycy, którym się to udaje, jednak ilość takich osób na rynku jest bardzo niewielka.
A jak wygląda w Państwa projekcie przygotowanie placówki do startu?
Pierwszą fazą jest rozmowa z dietetykiem i zdiagnozowanie jego predyspozycji do podjęcia takiego wyzwania. Następnie poznanie jego wyobrażeń na temat prowadzenia tego typu działalności, by sprecyzować już na wstępie niektóre błędy w sposobie myślenia. Ma to bowiem znaczenie dla nakreślenia właściwego planu działania. Jedni bowiem potrzebują bardziej precyzyjnych wskazówek, inni mniej. Kolejnym etapem jest przygotowanie placówki do wstępnych działań wdrożeniowych i marketingowych, które czynione są jeszcze przed uruchomieniem działalności. Dietetyk otrzymuje listę zadań które musi w najbliższym czasie wykonać. Ich realizacja trwa na ogół od 3-8 tygodni. Ten etap przygotowań pokazuje już nam dość szczegółowo podejście dietetyka do pracy, potencjalnych wyzwań jakie go spotkają jak również pomaga stawiać wstępne prognozy. Po tym okresie pojawia się zasadniczy proces szkolenia który obejmuje naukę obsługi złożonego systemu informatycznego, praktyczne rozwiązywanie problemów terapeutycznych i naukę obsługi pacjenta. Nasza firma przygotowuje w tym czasie cały system narzędzi i pomocy by zapewnić jej jak najlepszy start. Nie ma możliwości by dietetyk poważnie podchodzący do swojej pracy mógł zaliczyć porażkę. W innym przypadku nie udało by się utrzymać w projekcie blisko 300 dobrze prosperujących gabinetów.
Jakie cechy musi mieć osoba podejmująca się własnej działalności, by mogła liczyć na powodzenie swojego przedsięwzięcia?
Takie jak każdy inny przedsiębiorca. Bez wątpienia musi być osobą ambitną, kreatywną lubiącą wyzwania. Dodatkowo dobrze zorganizowaną, wytrwałą i umiejącą samodzielnie motywować się do pracy. Jeżeli komuś brakuje silnej woli, łatwo się zniechęca niepowodzeniami i jest oszczędny w inwestowaniu środków, to powinien sobie zaoszczędzić kłopotu uruchamiania własnej działalności gospodarczej. Należy też pamiętać, że prywatna działalność wymaga od nas znacznie więcej czasu niż tradycyjna praca na etacie, na co nie każdy może lub chce sobie pozwolić.